Żeby schudnąć trzeba zjeść

Diety cud z piekła rodem

Pragniemy szybko pozbyć się  zbędnych kilogramów, w związku z tym chętnie sięgamy po diety cud obiecujące nam piękną sylwetkę w krótkim czasie. Projekt plaża, ślub, studniówka, spotkanie klasowe po latach są bardzo często impulsami do przejścia na restrykcyjną dietę cud. Chociaż radykalne odchudzanie może przynosi zadowalające efekty w krótkim czasie, jednak stosowanie niskoenergetycznych diet cud  jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Nieracjonalne unikanie kalorii absolutnie nie prowadzi do gubienia zbędnych kilogramów. Przyjmowanie zbyt małej liczby kalorii, poniżej podstawowego zapotrzebowania organizmu (zapotrzebowanie kaloryczne niezbędne do utrzymania pracy serca, trawienia, stałej temperatury, oddychania) w konsekwencji spowalnia metabolizm. Organizm spala mniejszą liczbę kalorii, co kończy się efektem jojo, często powyżej wagi sprzed odchudzania. Jeśli jemy tylko sałatki warzywne niewątpliwie dostarczamy organizmowi witamin, w rezultacie jednak w znacznym stopniu ograniczamy dostawy białka, tłuszczów i węglowodanów. Dlatego doświadczamy napadów wilczego głodu i pochłaniamy połowę zawartości lodówki lub  szafki ze słodyczami. Restrykcyjne, niskokaloryczne “diety cud” sprawiają, że czujemy się ociężali, nie mamy siły, jesteśmy mniej aktywni i  spalamy mniej tłuszczu.

Piekielne efekty diety cud

Godne uwagi skutki długotrwałego stosowania restrykcyjnych diet oraz ich wpływ na organizm to bez wątpienia:

 • Szybka utrata kilogramów w początkowym okresie stosowania diety, wynikająca z utraty wody i spadku beztłuszczowej masy ciała tj. mięśni.  Mniej mięśni oznacza spalanie mniejszej ilości kalorii.
 • Zazwyczaj krótkotrwałe rezultaty.
 • Odchudzanie z efektem jo-jo a nawet nadprogramowymi kilogramami w stosunku do masy ciała sprzed wdrożenia diety.
 • Spadek formy: nerwowość, zmęczenie, uczucie zimna.
 • Problemy z pamięcią i koncentracją.
 • Spowolnienie metabolizmu, spadek podstawowej przemiany materii.
 • Osłabienie układu odpornościowego i pokarmowego.
 • Zaburzenia gospodarki hormonalnej.
 • Męczliwość  i senności.
 • Stłuszczenie wątroby.
 • Anemia, niedobory witamin i składników mineralnych.
 • Problemy z cerą, skórą, osłabione włosy i paznokcie.

Zapomnij o dietach cud. Żeby trwale schudnąć trzeba racjonalnie jeść!

Proces odchudzania jest sprawą indywidualną a diety cud, które nie są odpowiednio skomponowane mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Podstawą redukcji masy ciała jest racjonalny jadłospis z indywidualnie dobranym ograniczeniem kalorii. W rezultacie dieta jest nie tylko bezpieczna dla naszego organizmu ale również skuteczna.  Trwały ubytek zbędnych kilogramów, zbieranych miesiącami a nawet latami nie jest możliwy w ciągu 7, 10, a nawet 30 dni. Reasumując to nie zdradliwe diety cud a zmiana nawyków żywieniowych jest gwarancją dobrego samopoczucia,  zdrowia i wyglądu.

Więcej?

Chcesz poznać więcej zasad zdrowego odżywiania oraz dowiedzieć się jak wypracować zdrowe nawyki żywieniowe? Poradnia Dietetyczna Live Healthy nie oferuje diet cud. Nasi dietetycy gwarantują długotrwałe efekty oraz jadłospisy z pysznymi potrawami. Dlatego schudniesz, nie poczujesz głodu i zapomnisz, że jesteś w trakcie programu dietetycznego. Zapraszamy na indywidualne spotkanie z dietetykiem w naszej poradni. Umów wizytę już teraz.

Poleć ten artykuł znajomym